Okolica

co zobaczyć na Mazurach

Nasz Ośrodek NA WCZASACH położony jest w malowniczej mazurskiej wsi Rydzewo, która znajduje się na cyplu rozdzielającym jeziora Niegocin i Boczne, około 18 km na południe od Giżycka.

Terytoria na których znajduje się wieś były w średniowieczu zasiedlone przez plemię Galindów, którzy w pobliżu zbudowali grodzisko w Staświnach. W 1526 roku Paweł i Stanisława Rydzewscy założyli wieś Rydzewo. W 1591 zakończono budowę Kościoła, pierwotnie ewangelickiego, a obecnie rzymskokatolickiego. Mimo usilnej germanizacji przez stulecia większość mieszkańców władała językiem mazurskim (według spisu pochodzącego z 1875 roku na 3136 parafian, aż było 2836 było Polakami.)

Rydzewo to bardzo urokliwa wieś, w której zachowało się całkiem sporo zabytków. Najstarszym i najcenniejszym jest zbudowany w XVI w. kościół stojący w centrum wsi. Szczególnie na uwagę zasługują m.in. drzwi do zakrystii z XVI w. oraz ambona z XVII w. We wsi znaleźć można także kilka murowanych zabudowań z przełomu XIX i XX wieku (numery domów 32 i 34-35 a).

Latem pływają do nas statki Żeglugi Mazurskiej (rejsy do Giżycka i Mikołajek), godziny rejsów dostępne są tutaj

Przez Rydzewo przebiega „Niegocińska” (niebieska) trasa rowerowa o długości 32 km – (przebieg trasy: Giżycko, Bystry, Ruda, Rydzewo, Bogaczewo, Strzelce, Wilkasy, Giżycko).

W Giżycku odbywa się latem bardzo dużo wydarzeń, kalendarz aktualnych imprez dostępny jest tutaj

Lato na Mazurach jest słoneczne i gwarne, nie tylko w Giżycku. Tutaj znajdziecie informacje o tym, co dzieje się w naszym regionie.

W Giżycku warto zobaczyć:

Twierdzę Boyen

To jedna z największych atrakcji Giżycka (również rozmiarem!). To zabytkowy obiekt militarny w kształcie gwiazdy, rozciągający się na powierzchni ok. 100 hektarów. Twierdzę zbudowano w XIX wieku z rozkazu Fryderyka Wilhelma IV, króla Prus, a jej zadaniem miała być blokada strategicznego przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno.

www.twierdza.gizycko.pl

Most obrotowy

Jeśli chcesz dostać się z centrum Giżycka do Twierdzy Boyen, to najprawdopodobniej przekroczysz Kanał Łuczański przez Most Obrotowy. Zabytek powstał w 1898 roku i obecnie można go nazwać jedną z najbardziej obleganych atrakcji Giżycka. Most budzi zainteresowanie wśród turystów m.in. dlatego, że obsługuje go manualnie tylko jedna osoba. Żaden statek nie przepłynie tędy, jeśli sympatyczny Pan w pomarańczowej kamizelce nie wyjdzie z budki i nie napnie swoich muskułów. ;) To jedyny taki obiekt hydrotechniczny w Polsce! Most Obrotowy jest otwarty dla ruchu wodnego w okresie od 1 kwietnia do 31 października, jednak tylko w sezonie wakacyjnym działa według harmonogramu dostępnego tutaj:

www.gizycko.pl/most-obrotowy-9540

Molo i Ekomarina

Molo na Niegocinie to obowiązkowy punkt wycieczki podczas wizyty w Giżycku. Jest to drugi pod względem długości taki obiekt w Polsce, zaraz po molo w Sopocie (tak przynajmniej chwalą się mieszkańcy Giżycka).

Wzgórze św. Brunona i Krzyż św. Brunona

Wzgórze św. Brunona to spokojne, zielone miejsce niedaleko Twierdzy Boyen, najpiękniejszy w Giżycku punkt widokowy. Panorama na miasto i bezkres jeziora Niegocin pełnego łódek i żaglówek robi ogromne wrażenie. Z centrum możesz dotrzeć na wzgórze na dwa sposoby:

  • trasą spacerową przy ulicy św. Brunona prowadzącą z Mostu Obrotowego (możesz połączyć wycieczkę tutaj z oglądaniem procedury otwierania mostu i przyjść tutaj już “po wszystkim”),
  • drogą wzdłuż brzegu jeziora Niegocina (równoległą do torów kolejowych).

Na szczycie wzgórza znajduje się żeliwny Krzyż św. Brunona – pomnik męczeńskiej śmierci patrona Warmii. Krzyż odsłonięto w 1910 roku na pamiątkę 900-lecia śmierci św. Brunona podczas misji w pogańskich Prusach. Według legendy miała ona miejsce właśnie nad jeziorem Niegocin. Na pomniku widniała jeszcze tablica upamiętniająca świętego – dzisiaj możesz ją obejrzeć w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Giżycku.

Zamek krzyżacki (Hotel St. Bruno)

Zamek krzyżacki w Giżycku znajduje się nad Kanałem Łuczańskim, zaraz obok słynnego Mostu Obrotowego. Zakon Krzyżaków wzniósł tą budowlę około 1341 roku, jednak z pierwotnego średniowiecznego zamku zachowało się tylko dwupiętrowe skrzydło mieszkalne. Reszta budynków ze współczesnego kompleksu została dobudowana, min. baszta tuż na kanałem. Obecnie w zamku znajduje się luksusowy hotel St. Bruno.

Wieża ciśnień

Dawna wieża ciśnień w Giżycku zamieniła się współcześnie w kawiarnię z punktem widokowym, z którego roztacza się widok na panoramę Giżycka i jezioro Niegocin. Więżę wybudowano na początku lat 90 XX wieku w stylu neogotyckim i do 1996 roku miała ona praktyczne zastosowanie – zaopatrywała miasto w bieżącą wodę. Na szczyt Wieży Ciśnień możesz się wdrapać po 129 stopni albo skorzystać z windy, jeśli nie masz ochoty na wspinaczkę. Na najwyższej kondygnacji działa kawiarnia ze wspomnianym tarasem widokowym, ale po drodze na górę zobaczysz jeszcze wystawę poświęconą historii Giżycka. Żeby wejść do kawiarni, musisz kupić bilet w kasie na parterze (jest tam też sklep z pamiątkami). Bilety dostępne są także online:

www.wieza-gizycko.pl

Kościół Ewangelicko-Augsburski

Do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego warto zajrzeć, wracając do centrum z Wieży Ciśnień wzdłuż ulicy Warszawskiej. Jest to główna świątynia parafii ewangelickiej w Giżycku, którą wybudowano w 1827 r. Kościół na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Udało mu się nawet przetrwać dwa pożary. Wewnątrz świątyni znajdziesz m.in. pochodzącą z XIX wieku ambonę i ołtarz. Możesz tam również obejrzeć pamiątkową tablicę z Krzyża św. Brunona. Co lato w kościele odbywa się doroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.